Radni miejscy z Kędzierzyna-Koźla Katarzyna Kukolka-Bogocz oraz Fabian Pszon zaprezentowali pomysł na darmowe przejazdy autobusami MZK dla właścicieli samochodów.

Darmowe przejazdy miałyby być w piątki. Takie rozwiązanie ma zachęcić kierowców do pozostawienia swoich pojazdów pod domem, czy w garażu. Wpłynęłoby to też na jakość powietrza w Kędzierzynie-Koźlu.


- Jest to działanie proekologiczne jeżeli chodzi o zmniejszenie emisji, o ochronę środowiska. A Kędzierzyn-Koźle już należy do takiego miasta, ponieważ w swojej flocie posiada kilka samochodów elektrycznych, ekologicznych. Działanie te byłoby działaniem, które już zauważamy funkcjonuje w innych, pozostałych miastach. Więc Kędzierzyn-Koźle mógłby dołączyć do grona takich właśnie nowoczesnych miast – powiedziała Katarzyna Kukolka-Bogocz, miejska radna.


- Idea jest taka, aby odkorkować miasto, aby zwiększyć zyski MZK, aby postawić na ekologię. To są te idee, które stoją za tym – dodał Fabian Pszon, miejski radny.


Projekt ma zostać złożony podczas najbliższej sesji Rady Miasta. Jeżeli uzyska poparcie, pierwsze darmowe kursy mogłyby ruszyć już latem.